Konsultacje klasa VI i VII - zakładka Kształcenie na odległość - Konsultacje

Aktualności

13 czerwca 2019 20:54 | Aktualności

Na warsztatach historycznych w Stutthofie

Tak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, ile osób torowało nam drogę ku wolności. Czasami nawet nie myślimy o tym. To przecież minęło i nie wróci. Może minęło dla tych, którzy jeszcze nie poznali prawdziwie i dogłębnie istoty wojny, bólu, głodu, śmierci... Warto odkrywać to, co daje nam poczucie własnej wartości i godności jako osoby ludzkiej bez względu na rasę, język, kulturę...

    Krzysztof Kamil Baczyński napisał kiedyś: Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne – obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi. Czy trzeba więcej wyjaśniać?

 

                 17 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach historycznych zorganizowanych przez  Muzeum Stutthof, w latach II wojny światowej nazistowski obóz pracy                 i zagłady. Tematyka warsztatów, Drogą więźnia, pozwoliła nam przejść krok po kroku tą trasą,  którą pędzono więźnia. Towarzyszyła nam atmosfera ciszy, skupienia... Trudno było myśleć                       o czymś innym. Nikt z nas nie odważył się zdeptać godności tego miejsca. Ziemia zmieszana                      z potem, krwią, prochami tych, którzy tam byli, dawała znaki, że tu, w tym miejscu ludzie zostali ogołoceni ze wszystkich wartości i z godności.

                 Każdy z uczestników mógł zobaczyć, po tylu latach od wyswobodzenia obozu, to,                     o czym tylko słyszeliśmy na historii. A tam dotknęliśmy jej... Poczuliśmy zapach. Strachu, płaczu... Odważyliśmy racje żywieniowe... Stanęliśmy przed piecami, które niegdyś pochłonęły tysiące ofiar...

                 Ta historia zdarzyła się naprawdę. I myśmy z nią stanęli oko w oko.

 

                 Wszystkim uczniom, opiekunom składam podziękowanie za postawę  i godne reprezentowanie szkoły. Ufam, że ta historia pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                       Ewa Wrzeszczańska

 

Przeczytano: 120 razy. Wydrukuj|Do góry