17 lutego 2019 17:47 | Aktualności

Dzień Kociewia

Światowy Dzień Kociewia przypada 10 lutego. Data nie jest przypadkowa. Dokładnie tego dnia w 1807 r. ppłk Józef Hurting zameldował generałowi  Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu o wysłaniu patrolu „ku Gociewiu”. Aby uczcić pierwszą pisemną wzmiankę o naszym regionie w 2007 r. ustanowiono Światowy Dzień Kociewia.

W naszej szkole uczciliśmy ten dzień na wiele sposobów. Na Święto Kociewia przygotowywaliśmy różne przedsięwzięcia. Rozpoczęliśmy od smaków kociewskich, a więc był chlyb ze smalcam, chlyb zez łowocami i kuch zez krostami. Wszystko bardzo smakowało, tym bardziej, że przysmaki były domowej roboty. Następnego dnia odbyły się dwie lekcje w kąciku kociewskim dla kl. IV, V oraz III i VI. Uczniowie poznali sprzęty domowe i gospodarskie z dawnych czasów. Słuchali gwary kociewskiej w wierszach i piosenkach, oglądali hafty kociewskie.

W poniedziałek z kl. IV i V wybraliśmy się na happening. Udekorowani wstążkami, śpiewając hymn kociewski przespacerowaliśmy przez wieś. Mimo deszczu bardzo nam się podobało.  Kolejnego dnia uczniowie ubrani w regionalne stroje śpiewali piosenki kociewskie, przygrywając na diabelskich skrzypcach. Wszystkie nasze dokonania uwieczniliśmy na fotografiach, zachęcamy do ich obejrzenia.

Obchody Dnia Kociewskiego odbywały się pod kierunkiem pani K. Balewskiej.

Luty 2019 - Dzień Kociewia