Aktualności

17 lutego 2019 17:47 | Aktualności

Dzień Kociewia

Światowy Dzień Kociewia przypada 10 lutego. Data nie jest przypadkowa. Dokładnie tego dnia w 1807 r. ppłk Józef Hurting zameldował generałowi  Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu o wysłaniu patrolu „ku Gociewiu”. Aby uczcić pierwszą pisemną wzmiankę o naszym regionie w 2007 r. ustanowiono Światowy Dzień Kociewia.

W naszej szkole uczciliśmy ten dzień na wiele sposobów. Na Święto Kociewia przygotowywaliśmy różne przedsięwzięcia. Rozpoczęliśmy od smaków kociewskich, a więc był chlyb ze smalcam, chlyb zez łowocami i kuch zez krostami. Wszystko bardzo smakowało, tym bardziej, że przysmaki były domowej roboty. Następnego dnia odbyły się dwie lekcje w kąciku kociewskim dla kl. IV, V oraz III i VI. Uczniowie poznali sprzęty domowe i gospodarskie z dawnych czasów. Słuchali gwary kociewskiej w wierszach i piosenkach, oglądali hafty kociewskie. 

W poniedziałek z kl. IV i V wybraliśmy się na happening. Udekorowani wstążkami, śpiewając hymn kociewski przespacerowaliśmy przez wieś. Mimo deszczu bardzo nam się podobało.  Kolejnego dnia uczniowie ubrani w regionalne stroje śpiewali piosenki kociewskie, przygrywając na diabelskich skrzypcach. Wszystkie nasze dokonania uwieczniliśmy na fotografiach, zachęcamy do ich obejrzenia.

Obchody Dnia Kociewskiego odbywały się pod kierunkiem pani K. Balewskiej.

Przeczytano: 806 razy. Wydrukuj|Do góry

Luty 2019 - Dzień Kociewia