08 listopada 2018 19:16 | Aktualności

Dla Niepodległej...

100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wydarzenie niezwykle doniosłe, stąd w naszej szkole odbył się w dniu dzisiejszym uroczysty apel. Rozpoczęła go dyrektor szkoły pani Bożena Bienek, które przywitała zaproszonych gości: starostę powiatu świeckiego pana Franciszka Koszowskiego, burmistrza Nowego pana Czesława Wolińskiego, radnego powiatu świeckiego pana Zbigniewa Kapustę, dyrektor SAPO panią Urszulę Kempińską- Czerwińską, proboszcza parafii w Mątawach księdza Damiana Florczaka, prezesa spółdzielni mieszkaniowej w Nowem pana Sławomira Grzemskiego, sołtysów wsi Tryl i Mątawy panie Katarzynę Sikorką i Katarzynę Kubacką oraz przedstawicielki  rady rodziców. Goście otrzymali biało – czerwone kotyliony i śpiewniki z pieśniami legionowym.

Następnie zgromadzeni w sali gimnastycznej  uczestnicy tego niezwykłego spotkania mieli okazję obejrzeć część artystyczną w wykonaniu uczniów klasy siódmej oraz szkolnego chórku. Występujący poprowadzili nas przez historię naszego kraju począwszy od trzech rozbiorów Polski aż po 11 listopada 1918 roku, kiedy to ojczyzna nasza po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Nie zabrakło także wierszy o pięknie Polski ,symbolach narodowych, patriotyzmie… Słowa przeplecione zostały pieśniami legionowymi, w śpiewanie których chętnie włączyli się zarówno goście jak i cała szkolna społeczność.

Na zakończenie spotkania głos zabrał burmistrz Nowego pan Czesław Woliński, który dziękując za zaproszenie, zachęcił wszystkich do wzięcia udziału w obchodach rocznicowych w Nowem. Starosta pan Franciszek Koszowski nawiązał w kilku zdaniach do wydarzeń sprzed 100 lat, a także wręczył na ręce pani dyrektor  upominek dla szkoły – „Wielką księgę niepodległości”.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy ten bardzo uroczysty apel.

Występ uczniów został przygotowany pod kierunkiem p. K. Balewskiej i p. A. Orczykowskiej.

Listopad 2018 - Święto Niepodległości - apel