Informacje w zakładkach Kształcenie na odległość oraz Komunikaty dyrektora

Aktualności

28 listopada 2016 09:16 | Aktualności

Nabożeństwo ekumeniczne w Trylu

W ostatnią niedzielę listopada  na cmentarzu ewangelicko- mennonickim w Trylu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczyli ksiądz Ryszard Thiede z Mątaw i pastor Karol Niedoba z Grudziądza. Od ubiegłorocznych wydarzeń związanych z gruntowną rewitalizacją cmentarza, postawieniem pamiątkowej tablicy i poświęceniem krzyża minął rok. W tym czasie zarówno uczniowie jak i pracownicy miejscowej szkoły podstawowej , a także grupa zaangażowanych mieszkańców Tryla podejmowała na obu nekropoliach liczne prace porządkowe. Ma to znaczenie o tyle duże, że w okresie wakacyjnym cmentarze odwiedzane są przez rzesze turystów zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Jednak sołtys , rada sołecka i członkowie grupy inicjatywnej „Chcemy – możemy” chcieliby, aby w listopadowy czas, tak bardzo sprzyjający zadumie nad przemijaniem odbywały się na cmentarzu spotkania ekumeniczne, dzięki którym przywołana zostałaby pamięć dawnych mieszkańców wsi.

W tym roku w nabożeństwie uczestniczyli burmistrz Nowego pan Czesław Woliński z małżonką, pracownicy szkoły, przedstawiciele rady sołeckiej, a także grono mieszkańców Tryla.

Aura sprzyjała temu niezwykle podniosłemu wydarzeniu. Zza deszczowych chmur wychyliło się słońce, które pięknie oświetliło stare drzewa lipowe, mogiły i dębowy krzyż, pod którym ustawiono kwiaty i znicze.

Organizatorzy chcieliby, aby nabożeństwo odbywało się każdego roku i bardzo liczą na to, że z czasem grono uczestniczących w nim osób będzie coraz większe.

Po nabożeństwie na cmentarzu jego uczestnicy udali się na spotkanie przy kawie w szkole.

Przeczytano: 664 razy. Wydrukuj|Do góry

Listopad 2016 - Nabożeństwo ekumeniczne w Trylu