Aktualności

29 lipca 2016 16:02 | Aktualności

Co słychać w Trylu?

W czwartek późnym popołudniem miały miejsce prace porządkowe na cmentarzu. Padające deszcze i wysoka temperatura sprzyjała wzrostowi chwastów, które zasłoniły część mogił. Ostatnie wichury sprawiły, że na cmentarzu było mnóstwo drobnych i całkiem dużych gałęzi.

W okresie wakacji ruch turystyczny jest duży i często na cmentarz zaglądają indywidualni turyści a także grupy zorganizowane. Zarastający zielskiem  cmentarz nie jest  właściwą wizytówką miejscowości.

Dlatego do wspólnej pracy zaproszono mieszkańców wsi. Zostały rozniesione ulotki informacyjne, zawieszone plakaty…

Na zaproszenie spośród przeszło 400 mieszkańców odpowiedziało zaledwie 9 osób.

Jednak ci, którzy przyszli wykonali ogrom pracy. Nie wystraszyły ich gryzące owady, kłujące pokrzywy. Wyrwano część chwastów, wykoszony został szeroki pas przy chodniku, zagrabiono teren, obcięto i wyniesiono połamane gałęzie. Na koniec za pomocą sprzętu mechanicznego usunięto wystające z ziemi korzenie po wyciętych przed laty drzewach i krzewach. Cmentarz „przejrzał na oczy”.

Wielka szkoda, że tak niewielu z nas potrafi docenić wartość tego miejsca i włączyć się w dbanie o ten skrawek ziemi.

Jest to przecież nie tylko miejsce pochówku wcześniejszych mieszkańców tych terenów, ale także jedyne miejsce we wsi, które budzi zainteresowanie  wśród turystów, naukowców… Miejsce , z którego nasza wieś zaczyna słynąć.

Dlatego warto dbać o jego godny wygląd.

( Gdyby wczoraj było nas więcej, pewnie udałoby się uporządkować cały cmentarz, a i praca byłaby łatwiejsza…)

 

Przeczytano: 809 razy. Wydrukuj|Do góry

Lipiec 2016 - Porządki na cmentarzu